Loading Evenemang

« Alla Evenemang

  • Detta evenemang har redan ägt rum.

Nybörjar- och klubbträning i Pildammsparken

27 maj @ 18:00 - 19:30

Onsdagen 27 maj:

Tid: 18:00

Samling: Pildammsparken, precis nordost om ”tallriken”. Utmärkta cykelförhållanden! Bilparkering t.ex. Margaretavägen och Baltiska vägen.

https://maps.app.goo.gl/HEpZBbA5LEfHVtNt6

Det är både nybörjarträning och klubbträning för den som vill slipa på sprint- och parkorienteringstekniken inför sommarens parkorienteringar!

Touch free stämpling om man har en modern SIAC Air+-pinne! Ingen resultatlista, men Livelox finns som vanligt!

Ingen anmälan behövs – passar alla åldrar!


Om nybörjarkursen våren 2026:

Onsdagen den 8 april börjar vårens nybörjarkurs på Bulltofta. Vi träffas i vår klubbstuga på Bulltofta kl 18.00. Vi börjar med en kort teorigenomgång och sedan ger vi oss ut i parken för att träna. Kursen riktar sig till alla som vill lära sig orientera, men lite extra riktad mot barn, ungdomar och familjer. Det brukar passa barn från skolåldern ungefär om de kommer tillsammans med en vuxen och barn i mellanstadieåldern kan oftast klara kursen mer på egen hand.
De barn och ungdomar som redan gått kursen eller har motsvarande kunskaper möter upp utanför stugan kl 18.15 och sedan tränar vi gemensamt.
Vi planerar att ha onsdagsträningar fram till kring månadsskiftet maj/juni.
Kläder efter väder.
Har du frågor eller vill anmäla dig så hör av dig till Lotta
Kontaktuppgifter: lotta.magnusson72@gmail.com eller telefonnummer 0705-794998

Detaljer